



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Turn-On Delay Time | 13.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 17.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | NAND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Family | 74VHCT |
Stock: 2842
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.15645 | $1.56450 |
| 50 | $0.13733 | $6.86650 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.10601 | $53.00500 |
| 1000 | $0.09917 | $99.17000 |
